czwartek, 02 maja 2024
Portal Informacyjny w UK, Wielkiej Brytanii | Polish Community Online in the United Kingdom

r e k l a m a  |






Formalności odnośnie przeprowadzki do UK
Dyskusje dotyczące prawa i spraw urzędowych. Wypełnianie brytyjskich formularzy i wszelkie inne kwestie formalnościowe.
W dół1
TEMAT: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK
#15510
Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
Witam.
Jest to mój pierwszy post. Będziemy przeprowadzali się z dziewczyną w przyszłym roku do UK i z tej okazji mam kilka pytań/wątpliwości do rozwiania.

1. Jak wygląda sprawa podatku. Czy jak jestem obywatelem PL i jestem oczywiście tu zameldowany, to rozliczam się z pracy w UK w Polsce?

2. W myśl słów Piłsudzkiego "Naród wspaniały, tylko ludzie k*rwy" wiem, że lepiej mieć doczynienia z Brytyjskim Urzędem Skarbowym niż Polskim. Podatek dochodowy rozumiem, że płacę 1 raz?, wbrew zapędom Polskiego US?

3. Co muszę zrobić zaraz po przyjeździe do UK, gdzie się wybrać, aby być legalnym pracownikiem?

4. Czy są jakieś rzeczy o których powinienem wiedzieć, jakieś przepisy czy cokolwiek, co muszę zrobić jeszcze przed wyjazdem?

Wiem, że pytania są laickie, ale tak to jest z nimi. Kto zna odpowiedź, powie, że banalne pytania, kto jej nie zna powie, że trudne.
holycrom
Posty: 9
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15518
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom napisał:
Witam.
Jest to mój pierwszy post. Będziemy przeprowadzali się z dziewczyną w przyszłym roku do UK i z tej okazji mam kilka pytań/wątpliwości do rozwiania.

Spoko, kto pyta nie bladzi.

1. Jak wygląda sprawa podatku. Czy jak jestem obywatelem PL i jestem oczywiście tu zameldowany, to rozliczam się z pracy w UK w Polsce?
na to pytanie sa dwa rozwiazania:
1. oficjalne: pracujesz w UK, placisz tutaj podatek a PL oplacasz roznice w podatku (nie bede sie rozpisywac jak to dokladnie wyglada bo szkoda miejsca)
2. zyciowe: pracujesz w UK i placisz podatek, polski US nie musi wiedziec, ze tu jestes

2. W myśl słów Piłsudzkiego "Naród wspaniały, tylko ludzie k*rwy" wiem, że lepiej mieć doczynienia z Brytyjskim Urzędem Skarbowym niż Polskim. Podatek dochodowy rozumiem, że płacę 1 raz?, wbrew zapędom Polskiego US?
Za prace w UK placisz podatek dochodowy w polsce placisz roznice, czyli kwote netto przeliczasz na zlotowki i od tego placisz podatek w PL (jednak patrz pkt2 odpowiedzi do pytania nr 1)

3. Co muszę zrobić zaraz po przyjeździe do UK, gdzie się wybrać, aby być legalnym pracownikiem?
znalezc prace, podpisac kontrakt, otworzyc konto w banku, zalatwic NIN, ciezko pracowac i wydawac zarobiona tutaj kase.

4. Czy są jakieś rzeczy o których powinienem wiedzieć, jakieś przepisy czy cokolwiek, co muszę zrobić jeszcze przed wyjazdem?
Sprzedaj wszystko co masz w PL i przyjezdzaj do UK

Wiem, że pytania są laickie, ale tak to jest z nimi. Kto zna odpowiedź, powie, że banalne pytania, kto jej nie zna powie, że trudne.
pytania proste czekamy na kolejne
Nemo
Posty: 162
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15522
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom - najbardziej mi sie podoba odpowiedz na 4 pytanie ja tak zrobiłem i nie zaluje:D
massterror
Posty: 1
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15532
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
Nie rozumiem jaką różnicę. Różnicę czego od czego? Raptem od 2ch lat rozliczam się z US z własnej inicjatywy. wcześniej zus robił to za mnie i nie miałem z tym styczności.

Ze sprzedażą to dużo tego nie będzie. Jest to między innymi powód dla którego się przeprowadzam.

Chciałem się zapytać jeszcze o służbę zdrowia i ubezpieczenie. Słyszałem, że np. dentyści w UK są słabej szkoły i drodzy więc taniej wychodzi przylecieć do Polski się leczyć. Podobnie wizyta u lekarza. Jest korupcja i wiem, że jak będę potrzebował wizyty to zapłacę w PL nie będzie problemu z wizytą. Jak to wygląda s UK?

Dodatkowo jak podawane są zarobki na różnych stronach z ofertami pracy, choćby jobseekers.direct.gov.uk, to są to wartości netto czy brutto?
holycrom
Posty: 9
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2012/11/12 14:51 Przez holycrom.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15558
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom napisał:
Nie rozumiem jaką różnicę. Różnicę czego od czego? Raptem od 2ch lat rozliczam się z US z własnej inicjatywy. wcześniej zus robił to za mnie i nie miałem z tym styczności.
W ZUSie pracujesz, że cie rozliczają z podatku?
Ano taka różnice płacisz, ze roczne dochody brutto w UK pomniejszasz o zapłacony podatek następnie przeliczasz na złotówki i od tego płacisz do polskiego US podatek dochodowy.

Chciałem się zapytać jeszcze o służbę zdrowia i ubezpieczenie. Słyszałem, że np. dentyści w UK są słabej szkoły i drodzy więc taniej wychodzi przylecieć do Polski się leczyć. Podobnie wizyta u lekarza. Jest korupcja i wiem, że jak będę potrzebował wizyty to zapłacę w PL nie będzie problemu z wizytą. Jak to wygląda s UK?
W UK to wygląda tak, że płacąc ubezpieczenie społeczne (NI) masz dostęp do darmowej opieki medycznej i taniej stomatologicznej. Jeśli chcesz mieć super-duper zęby wyleczone to idziesz do prywatnej kliniki i płacisz na przykład 350F za wypełnienie zeba. owszem, taniej jest umówić się wcześniej w PL i przylecieć do polskiego dentysty

Dodatkowo jak podawane są zarobki na różnych stronach z ofertami pracy, choćby jobseekers.direct.gov.uk, to są to wartości netto czy brutto?
Zawsze są podawane brutto i masz albo stawkę za godzinę (obecnie minimalna jest 6,19/h brutto)albo stawkę roczną.
Nemo
Posty: 162
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15704
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
z tym podatkiem i różnica sprawę można załatwić bardzo szybko - WYMELDOWAĆ SIĘ Z MIEJSCA W KTÓRYM MIESZKASZ W POLSCE.

odnośnie pracy i co trzeba zrobić to radziłbym iść do job centre i zarejestrować się jako poszukujący pracy i umówić się na spotkanie o nadanie NIN -national insurance number wtedy to będziesz miał możliwość otworzenia konta bankowego .ale będzie ci potrzebne jeszcze miejsce zamieszkania aby przedstawić w banku dowód że tam mieszkasz
od rodaków trzymaj się z dala i jak mój przedmowa zarabiają dużo i wydawać dużo ale tu na wyspie !!!!
tqilla
Posty: 11
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15849
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 3 mies. temu  
Jesli chodzi o miejsce placenia podatkow, i w brytyjskim i w polskim urzedzie podatkowym otrzymalam informacje, ze zalezy to od tego, gdzie dana osoba ma 'rezydenture podatkowa' czyli gdzie znajduje sie jej 'centrum interesow zyciowych'.

Innymi slowy:
- zameldowanie nie musi miec z tym nic wspolnego, chyba, ze jest sie zameldowanym we wlasnym mieszkaniu, ktore na czas wyjazdu wynajmuje sie komus i pobiera z tego tytulu dochod. Jesli tak, to taki dochod nalezy opodatkowac w Polsce.
- podatek rozlicza sie w miejscu gdzie jest to 'centrum interesow zyciowych', doliczajac do tego (po przeliczeniu na lokalna walute) dochody uzyskane w innym kraju

Czyli:
- jesli zadeklarujesz, ze chcesz miec rezydenture podatkowa w UK, bo tu mieszkasz, masz prace, wiekszosc Twoich zarobkow stad pochodzi, to w Polsce placisz podatki od dochodow polskich, a potem przy rocznym rozliczeniu podatkowym wpisujesz to w formularzu rozliczeniowym jako 'dochody uzyskane za granica' i jesli podatek placony w PL jest mniejszy, niz bys zaplacil w UK, to tutaj doplacasz roznice
- jesli masz rezydenture podatkowa w UK, a w Polsce w ogole zadnych dochodow, nie pozamykanych dzialalnosci gospodarczych, zaleglych ZUSow itp, to nie masz problemu, zglos to tylko fakt wyjazdu odpowiedniemu urzedowi i rozliczasz sie wylacznie tutaj
- jesli chcesz miec rezydenture podatkowa w Polsce, to pytaj tamtejszych urzedow - przez poprzednie wersje przeszlam, wiec moge sie wypowiadac, ale w druga strone nie, bo nie chce Cie w razie czego wprowadzic w blad.
windwalker

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góry1
Moderatorzy: kwiatuszek, szkot_77

PASAŻ POLEMI - OFERTY SPECJALNE


Darius Roofing Services
Świadczę usługi dekarskie od 2008 roku. Zajmuje się naprawą...
alt
Vesa Beauty
Sklep internetowy z polskimi kosmetykami naturalnymi, zdrową...

Polska apteka internetowa w UK
Polska apteka internetowa w UK FamilijnaPolska apteka internetowa...

Bartec Design - Cięcie i grawerowanie laserowe
Firma oferuje usługi cięcia i grawerowania laserowego nie...

Pozostałe oferty

Komputronik Komputronik
Lider internetowej sprzedaży IT oraz elektroniki w...
cottages4you cottages4you
Cottages4you oferuje ponad 9000 domków do wynajęcia na...
Intymna.pl Intymna.pl
Sklep oferuje szeroki asortyment bielizny damskiej oraz...
bon prix Bon prix
Bon prix to największy Dom Sprzedaży Wysyłkowej w Polsce...